کتابخانه من


 سلام به دوستان کتاب خونم...از یک ماه بیشتره که فرصت نکردم وبلاگ رو به روز کنم. انشااله از امروز سعی می کنم به روز باشم...برای ماه رمضون شروع کردم به خوندن یک کتاب چهار جلدی در مورد تاریخ اسلام که جزء معدود کتابها در این مقوله است که آدم رو جذب می کنه و تو رو تا آخر پای خوندنش نگه می داره...پیشنهاد می کنم اگر دلتون می خواد اطلاعات و سواد خودتون رو در مورد بخشهایی از دوران امامت امام علی (ع) بالا ببرید حتما بگردید و این کتاب رو پیدا کنید. من این رو از کتابخونه آستان قدس امانت گرفتم، اما اگر جایی ببینم حتما برای کتابخونه ی شخصی خودم می خرمش. به نظرم کتابی اومد که باید همیشه داشته باشی.( البته اگه از اونایی باشی که آگاهی در مورد دینت برات مهم و یک ارزش باشه)

کتاب "نقش عایشه در تاریخ اسلام" (دوره ی چهار جلدی)

علامه سید مرتضی عسکری

مترجم: عطا محمد سردار نیا

ناشر: مرکز فرهنگی انتشاراتی منیر

نوبت چاپ: اول/ 1387

دفتر مرکزی: تهران- خیابان مجاهدین- چهار راه آبسردار – ساختمان پزشکان – واحد 9 – تلفن و فاکس: 77521836(6 خط)

جلد یکم: دوران پیامبر (ص) تا پایان خلافت عثمان

جلد دوم: دوران امیر المومنین (ع)

جلد سوم: دوران معاویه

جلد چهارم: در احادیث اسلام


بخشی از متن کتاب :

سراسر ایام زندگی عایشه ام المومنین، به  جز دوران خلافت پدرش ابوبکر و دوست صمیمی او عمر، در کشمکش های شدید سیاسی و فعالیت های خستگی نا پذیر حزبی سپری گردیده است، تا مگر از این رهگذر با دیگر خلافت به خاندان تیم باز گردد و بستگان و عزیز کرده هایشان بر مسند حکومت تکیه زنند.

اما همچنانکه گفتم، در زمان خلافت شیخین( ابوبکر و عمر) از آن نظر که حزبش بر دیگر احزاب مدینه پیشی گرفته و زمام امور کشور را بدست آورده بود سخت شادمان و خوشدل بود و در فراغ بال و آسایش خیال سر می کرد بویژه آنکه در این دوره به علت توجه مخصوص و احترام بیش از حدی که شخص خلیفه و گردانندگان دستگاه خلافت به وی می گذاشتند، منزلت و موقعیت او در جهان اسلام دو چندان گردید، و موجب آن شد که انظار جهانیان به سوی او معطوف گردد و ...

در دوره ی اول خلافت عثمان، عایشه از او پشتیبانی می کرد، و خود فرمانبردارش بود...این محیط صفا و صمیمیت دیری نپایید، و با گذشت زمان بین عایشه و عثمان اختلافاتی بروز کرد و سر انجام سبب شد که عثمان دو هزار دیناری را که عمر بر مستمری او افزوده بود بکاهد...عایشه نخستین کسی بوده است که پرچم مخالفت با عثمان را علناً برافراشته و مردان ناراضی از دستگاه خلافت را به گرد خود جمع کرده و رهبری آنان را نیز به عهده گرفته است تا سر انجام خلیفه به قتل رسید...(بخشهایی از جلد یکم)

نوشته شده در پنجشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۱ساعت 15:11 توسط مهتاب| |